Nichicon UVZ0J331MEH
UVZ0J331MEH
Part No.:
UVZ0J331MEH
Datasheet:
ShinYuaUVZ0J331MEH.pdf
Description:
CAP ALUM 330UF 20% 6.3V RADIAL
Capacitance:
330 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
6.3 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
1000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
195 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
292.5 mA @ 10 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.098 (2.50mm)
Size/Dimension:
0.248 Dia (6.30mm)
Height-Seated(Max):
0.492 (12.50mm)