Nichicon UVZ0J332MPH
UVZ0J332MPH
Part No.:
UVZ0J332MPH
Datasheet:
ShinYuaUVZ0J332MPH.pdf
Description:
CAP ALUM 3300UF 20% 6.3V RADIAL
Capacitance:
3300 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
6.3 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
1000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
840 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
966 mA @ 10 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.197 (5.00mm)
Size/Dimension:
0.394 Dia (10.00mm)
Height-Seated(Max):
0.866 (22.00mm)