Nichicon UVZ0J333MRH
UVZ0J333MRH
Part No.:
UVZ0J333MRH
Datasheet:
ShinYuaUVZ0J333MRH.pdf
Description:
CAP ALUM 33000UF 20% 6.3V RADIAL
Capacitance:
33000 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
6.3 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
1000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
2.8 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
3.22 A @ 10 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.394 (10.00mm)
Size/Dimension:
0.866 Dia (22.00mm)
Height-Seated(Max):
2.047 (52.00mm)