Nichicon UVZ0J471MEH
UVZ0J471MEH
Part No.:
UVZ0J471MEH
Datasheet:
ShinYuaUVZ0J471MEH.pdf
Description:
CAP ALUM 470UF 20% 6.3V RADIAL
Capacitance:
470 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
6.3 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
1000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
230 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
345 mA @ 10 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.098 (2.50mm)
Size/Dimension:
0.248 Dia (6.30mm)
Height-Seated(Max):
0.492 (12.50mm)