Nichicon UVZ0J472MHH
UVZ0J472MHH
Part No.:
UVZ0J472MHH
Datasheet:
ShinYuaUVZ0J472MHH.pdf
Description:
CAP ALUM 4700UF 20% 6.3V RADIAL
Capacitance:
4700 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
6.3 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
1000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
1.09 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
1.2535 A @ 10 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.197 (5.00mm)
Size/Dimension:
0.492 Dia (12.50mm)
Height-Seated(Max):
0.866 (22.00mm)