Nichicon UVZ1A222MPH
UVZ1A222MPH
Part No.:
UVZ1A222MPH
Datasheet:
ShinYuaUVZ1A222MPH.pdf
Description:
CAP ALUM 2200UF 20% 10V RADIAL
Capacitance:
2200 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
10 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
1000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
760 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
874 mA @ 10 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.197 (5.00mm)
Size/Dimension:
0.394 Dia (10.00mm)
Height-Seated(Max):
0.866 (22.00mm)