Nichicon UVZ1A682MHH
UVZ1A682MHH
Part No.:
UVZ1A682MHH
Datasheet:
ShinYuaUVZ1A682MHH.pdf
Description:
CAP ALUM 6800UF 20% 10V RADIAL
Capacitance:
6800 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
10 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
1000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
1.57 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
1.8055 A @ 10 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.295 (7.50mm)
Size/Dimension:
0.630 Dia (16.00mm)
Height-Seated(Max):
1.063 (27.00mm)