Nichicon UVZ1C153MRH
UVZ1C153MRH
Part No.:
UVZ1C153MRH
Datasheet:
ShinYuaUVZ1C153MRH.pdf
Description:
CAP ALUM 15000UF 20% 16V RADIAL
Capacitance:
15000 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
16 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
1000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
2.43 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
2.7945 A @ 10 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.394 (10.00mm)
Size/Dimension:
0.787 Dia (20.00mm)
Height-Seated(Max):
1.654 (42.00mm)