Nichicon UVZ1C330MDH
UVZ1C330MDH
Part No.:
UVZ1C330MDH
Datasheet:
ShinYuaUVZ1C330MDH.pdf
Description:
CAP ALUM 33UF 20% 16V RADIAL
Capacitance:
33 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
16 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
1000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
65 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
130 mA @ 10 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.079 (2.00mm)
Size/Dimension:
0.197 Dia (5.00mm)
Height-Seated(Max):
0.492 (12.50mm)