Nichicon UVZ1C682MHH
UVZ1C682MHH
Part No.:
UVZ1C682MHH
Datasheet:
ShinYuaUVZ1C682MHH.pdf
Description:
CAP ALUM 6800UF 20% 16V RADIAL
Capacitance:
6800 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
16 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
1000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
1.78 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
2.047 A @ 10 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.295 (7.50mm)
Size/Dimension:
0.630 Dia (16.00mm)
Height-Seated(Max):
1.457 (37.00mm)