Nichicon UVZ1E221MPH
UVZ1E221MPH
Part No.:
UVZ1E221MPH
Datasheet:
ShinYuaUVZ1E221MPH.pdf
Description:
CAP ALUM 220UF 20% 25V RADIAL
Capacitance:
220 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
25 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
1000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
240 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
360 mA @ 10 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.138 (3.50mm)
Size/Dimension:
0.315 Dia (8.00mm)
Height-Seated(Max):
0.512 (13.00mm)