Nichicon UVZ1H222MHH
UVZ1H222MHH
Part No.:
UVZ1H222MHH
Datasheet:
ShinYuaUVZ1H222MHH.pdf
Description:
CAP ALUM 2200UF 20% 50V RADIAL
Capacitance:
2200 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
50 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
1000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
1.47 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
1.6905 A @ 10 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.295 (7.50mm)
Size/Dimension:
0.630 Dia (16.00mm)
Height-Seated(Max):
1.457 (37.00mm)