Nichicon UVZ1J100MDH
UVZ1J100MDH
Part No.:
UVZ1J100MDH
Manufacturer:
Nichicon
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
ShinYuaUVZ1J100MDH.pdf
Description:
CAP ALUM 10UF 20% 63V RADIAL
Packaging:
Bulk
Series:
UVZ
ProductStatus:
Obsolete
Capacitance:
10 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
63 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
1000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 105°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency:
46 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
Impedance:
LeadSpacing:
0.079 (2.00mm)
Size/Dimension:
0.197 Dia (5.00mm)
Height-Seated(Max):
0.492 (12.50mm)