Nichicon UVZ1J332MRH
UVZ1J332MRH
Part No.:
UVZ1J332MRH
Datasheet:
ShinYuaUVZ1J332MRH.pdf
Description:
CAP ALUM 3300UF 20% 63V RADIAL
Capacitance:
3300 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
63 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
1000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
1.95 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
2.2425 A @ 10 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.394 (10.00mm)
Size/Dimension:
0.787 Dia (20.00mm)
Height-Seated(Max):
1.654 (42.00mm)