Nichicon UVZ1J472MRH
UVZ1J472MRH
Part No.:
UVZ1J472MRH
Datasheet:
ShinYuaUVZ1J472MRH.pdf
Description:
CAP ALUM 4700UF 20% 63V RADIAL
Capacitance:
4700 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
63 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
1000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
2.45 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
2.8175 A @ 10 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.394 (10.00mm)
Size/Dimension:
0.866 Dia (22.00mm)
Height-Seated(Max):
2.047 (52.00mm)