Nichicon UVZ1V102MHH
UVZ1V102MHH
Part No.:
UVZ1V102MHH
Datasheet:
ShinYuaUVZ1V102MHH.pdf
Description:
CAP ALUM 1000UF 20% 35V RADIAL
Capacitance:
1000 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
35 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
1000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
810 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
931.5 mA @ 10 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.197 (5.00mm)
Size/Dimension:
0.492 Dia (12.50mm)
Height-Seated(Max):
0.866 (22.00mm)