Nichicon UVZ1V222MHH
UVZ1V222MHH
Part No.:
UVZ1V222MHH
Datasheet:
ShinYuaUVZ1V222MHH.pdf
Description:
CAP ALUM 2200UF 20% 35V RADIAL
Capacitance:
2200 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
35 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
1000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
1.26 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
1.449 A @ 10 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.295 (7.50mm)
Size/Dimension:
0.630 Dia (16.00mm)
Height-Seated(Max):
1.063 (27.00mm)