Nichicon UVZ1V331MPH
UVZ1V331MPH
Part No.:
UVZ1V331MPH
Datasheet:
ShinYuaUVZ1V331MPH.pdf
Description:
CAP ALUM 330UF 20% 35V RADIAL
Capacitance:
330 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
35 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
1000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
350 mA @ 120 Hz
LeadSpacing:
0.197 (5.00mm)
Size/Dimension:
0.394 Dia (10.00mm)
Height-Seated(Max):
0.492 (12.50mm)