Nichicon UVZ1V332MHH
UVZ1V332MHH
Part No.:
UVZ1V332MHH
Datasheet:
ShinYuaUVZ1V332MHH.pdf
Description:
CAP ALUM 3300UF 20% 35V RADIAL
Capacitance:
3300 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
35 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
1000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
1.61 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
1.8515 A @ 10 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.295 (7.50mm)
Size/Dimension:
0.630 Dia (16.00mm)
Height-Seated(Max):
1.457 (37.00mm)