Nichicon UVZ1V472MHH
UVZ1V472MHH
Part No.:
UVZ1V472MHH
Datasheet:
ShinYuaUVZ1V472MHH.pdf
Description:
CAP ALUM 4700UF 20% 35V RADIAL
Capacitance:
4700 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
35 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
1000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
1.91 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
2.1965 A @ 10 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.295 (7.50mm)
Size/Dimension:
0.709 Dia (18.00mm)
Height-Seated(Max):
1.457 (37.00mm)