Nichicon UVZ1V682MRH
UVZ1V682MRH
Part No.:
UVZ1V682MRH
Datasheet:
ShinYuaUVZ1V682MRH.pdf
Description:
CAP ALUM 6800UF 20% 35V RADIAL
Capacitance:
6800 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
35 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
1000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
2.15 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
2.4725 A @ 10 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.394 (10.00mm)
Size/Dimension:
0.787 Dia (20.00mm)
Height-Seated(Max):
1.654 (42.00mm)