Nichicon UVZ2A100MEH
UVZ2A100MEH
Part No.:
UVZ2A100MEH
Datasheet:
ShinYuaUVZ2A100MEH.pdf
Description:
CAP ALUM 10UF 20% 100V RADIAL
Capacitance:
10 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
100 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
1000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
54 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
108 mA @ 10 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.098 (2.50mm)
Size/Dimension:
0.248 Dia (6.30mm)
Height-Seated(Max):
0.492 (12.50mm)