Nichicon UVZ2A101MPH
UVZ2A101MPH
Part No.:
UVZ2A101MPH
Datasheet:
ShinYuaUVZ2A101MPH.pdf
Description:
CAP ALUM 100UF 20% 100V RADIAL
Capacitance:
100 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
100 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
1000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
265 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
397.5 mA @ 10 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.197 (5.00mm)
Size/Dimension:
0.394 Dia (10.00mm)
Height-Seated(Max):
0.866 (22.00mm)