Nichicon UVZ2A102MHH
UVZ2A102MHH
Part No.:
UVZ2A102MHH
Datasheet:
ShinYuaUVZ2A102MHH.pdf
Description:
CAP ALUM 1000UF 20% 100V RADIAL
Capacitance:
1000 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
100 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
1000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
985 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
1.13275 A @ 10 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.295 (7.50mm)
Size/Dimension:
0.709 Dia (18.00mm)
Height-Seated(Max):
1.634 (41.50mm)