Nichicon UVZ2A331MHH
UVZ2A331MHH
Part No.:
UVZ2A331MHH
Datasheet:
ShinYuaUVZ2A331MHH.pdf
Description:
CAP ALUM 330UF 20% 100V RADIAL
Capacitance:
330 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
100 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
1000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
540 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
810 mA @ 10 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.197 (5.00mm)
Size/Dimension:
0.492 Dia (12.50mm)
Height-Seated(Max):
1.063 (27.00mm)