Nichicon UVZ2C100MPH
UVZ2C100MPH
Part No.:
UVZ2C100MPH
Datasheet:
ShinYuaUVZ2C100MPH.pdf
Description:
CAP ALUM 10UF 20% 160V RADIAL
Capacitance:
10 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
160 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
1000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
41 mA @ 120 Hz
LeadSpacing:
0.138 (3.50mm)
Size/Dimension:
0.315 Dia (8.00mm)
Height-Seated(Max):
0.512 (13.00mm)