Nichicon UVZ2C102MRH
UVZ2C102MRH
Part No.:
UVZ2C102MRH
Datasheet:
ShinYuaUVZ2C102MRH.pdf
Description:
CAP ALUM 1000UF 20% 160V RADIAL
Capacitance:
1000 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
160 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
1000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
1.31 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
1.5065 A @ 10 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.492 (12.50mm)
Size/Dimension:
0.984 Dia (25.00mm)
Height-Seated(Max):
2.047 (52.00mm)