Nichicon UVZ2C4R7MEH
UVZ2C4R7MEH
Part No.:
UVZ2C4R7MEH
Datasheet:
ShinYuaUVZ2C4R7MEH.pdf
Description:
CAP ALUM 4.7UF 20% 160V RADIAL
Capacitance:
4.7 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
160 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
1000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
34 mA @ 120 Hz
LeadSpacing:
0.098 (2.50mm)
Size/Dimension:
0.248 Dia (6.30mm)
Height-Seated(Max):
0.492 (12.50mm)