Nichicon UVZ2D101MHH
UVZ2D101MHH
Part No.:
UVZ2D101MHH
Datasheet:
ShinYuaUVZ2D101MHH.pdf
Description:
CAP ALUM 100UF 20% 200V RADIAL
Capacitance:
100 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
200 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
1000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
375 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
600 mA @ 10 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.295 (7.50mm)
Size/Dimension:
0.630 Dia (16.00mm)
Height-Seated(Max):
1.299 (33.00mm)