Nichicon UVZ2D331MRH
UVZ2D331MRH
Part No.:
UVZ2D331MRH
Datasheet:
ShinYuaUVZ2D331MRH.pdf
Description:
CAP ALUM 330UF 20% 200V RADIAL
Capacitance:
330 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
200 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
1000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
705 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
810.75 mA @ 10 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.394 (10.00mm)
Size/Dimension:
0.787 Dia (20.00mm)
Height-Seated(Max):
1.654 (42.00mm)