Nichicon UVZ2E101MHH
UVZ2E101MHH
Part No.:
UVZ2E101MHH
Datasheet:
ShinYuaUVZ2E101MHH.pdf
Description:
CAP ALUM 100UF 20% 250V RADIAL
Capacitance:
100 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
250 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
1000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
365 mA @ 120 Hz
LeadSpacing:
0.295 (7.50mm)
Size/Dimension:
0.630 Dia (16.00mm)
Height-Seated(Max):
1.299 (33.00mm)