Nichicon UVZ2E221MRH
UVZ2E221MRH
Part No.:
UVZ2E221MRH
Datasheet:
ShinYuaUVZ2E221MRH.pdf
Description:
CAP ALUM 220UF 20% 250V RADIAL
Capacitance:
220 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
250 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
1000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
600 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
960 mA @ 10 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.394 (10.00mm)
Size/Dimension:
0.787 Dia (20.00mm)
Height-Seated(Max):
1.654 (42.00mm)