Nichicon UVZ2F101MHH
UVZ2F101MHH
Part No.:
UVZ2F101MHH
Datasheet:
ShinYuaUVZ2F101MHH.pdf
Description:
CAP ALUM 100UF 20% 315V RADIAL
Capacitance:
100 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
315 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
1000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
395 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
632 mA @ 10 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.295 (7.50mm)
Size/Dimension:
0.709 Dia (18.00mm)
Height-Seated(Max):
1.457 (37.00mm)