Nichicon UVZ2F331MRH
UVZ2F331MRH
Part No.:
UVZ2F331MRH
Datasheet:
ShinYuaUVZ2F331MRH.pdf
Description:
CAP ALUM 330UF 20% 315V RADIAL
Capacitance:
330 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
315 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
1000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
760 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
874 mA @ 10 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.492 (12.50mm)
Size/Dimension:
0.984 Dia (25.00mm)
Height-Seated(Max):
2.047 (52.00mm)