Nichicon UVZ2G100MHH
UVZ2G100MHH
Part No.:
UVZ2G100MHH
Manufacturer:
Nichicon
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
ShinYuaUVZ2G100MHH.pdf
Description:
CAP ALUM 10UF 20% 400V RADIAL
Packaging:
Bulk
Series:
UVZ
ProductStatus:
Obsolete
Capacitance:
10 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
400 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
1000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency:
90 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
144 mA @ 10 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.197 (5.00mm)
Size/Dimension:
0.492 Dia (12.50mm)
Height-Seated(Max):
0.866 (22.00mm)