Nichicon UVZ2G101MRH
UVZ2G101MRH
Part No.:
UVZ2G101MRH
Datasheet:
ShinYuaUVZ2G101MRH.pdf
Description:
CAP ALUM 100UF 20% 400V RADIAL
Capacitance:
100 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
400 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
1000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
450 mA @ 120 Hz
LeadSpacing:
0.394 (10.00mm)
Size/Dimension:
0.787 Dia (20.00mm)
Height-Seated(Max):
1.654 (42.00mm)