Nichicon UVZ2G2R2MPH
UVZ2G2R2MPH
Part No.:
UVZ2G2R2MPH
Datasheet:
ShinYuaUVZ2G2R2MPH.pdf
Description:
CAP ALUM 2.2UF 20% 400V RADIAL
Capacitance:
2.2 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
400 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
1000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
30 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
48 mA @ 10 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.197 (5.00mm)
Size/Dimension:
0.394 Dia (10.00mm)
Height-Seated(Max):
0.492 (12.50mm)