Nichicon UVZ2V221MRH
UVZ2V221MRH
Part No.:
UVZ2V221MRH
Datasheet:
ShinYuaUVZ2V221MRH.pdf
Description:
CAP ALUM 220UF 20% 350V RADIAL
Capacitance:
220 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
350 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
1000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
620 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
992 mA @ 10 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.394 (10.00mm)
Size/Dimension:
0.866 Dia (22.00mm)
Height-Seated(Max):
2.047 (52.00mm)