Nichicon UWJ1H2R2MCL1GB
UWJ1H2R2MCL1GB
Part No.:
UWJ1H2R2MCL1GB
Manufacturer:
Nichicon
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
ShinYuaUWJ1H2R2MCL1GB.pdf
Description:
CAP ALUM 2.2UF 20% 50V SMD
Packaging:
Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT)
Series:
UWJ
ProductStatus:
Not For New Designs
Capacitance:
2.2 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
50 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency:
13 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
19.5 mA @ 10 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
Size/Dimension:
0.157 Dia (4.00mm)
Height-Seated(Max):
0.217 (5.50mm)
SurfaceMountLandSize:
0.169 L x 0.169 W (4.30mm x 4.30mm)