Nichicon UWT0G470MCR1GB
UWT0G470MCR1GB
Part No.:
UWT0G470MCR1GB
Datasheet:
ShinYuaUWT0G470MCR1GB.pdf
Description:
CAP ALUM 47UF 20% 4V SMD
Capacitance:
47 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
4 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
1000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
36 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
54 mA @ 10 kHz
Size/Dimension:
0.197 Dia (5.00mm)
Height-Seated(Max):
0.213 (5.40mm)
SurfaceMountLandSize:
0.209 L x 0.209 W (5.30mm x 5.30mm)