Nichicon UWT0J331MCR1GS
UWT0J331MCR1GS
Part No.:
UWT0J331MCR1GS
Datasheet:
ShinYuaUWT0J331MCR1GS.pdf
Description:
CAP ALUM 330UF 20% 6.3V SMD
Capacitance:
330 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
6.3 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
1000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
105 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
157.5 mA @ 10 kHz
Size/Dimension:
0.248 Dia (6.30mm)
Height-Seated(Max):
0.303 (7.70mm)
SurfaceMountLandSize:
0.260 L x 0.260 W (6.60mm x 6.60mm)