Nichicon UWT0J471MNR1GS
UWT0J471MNR1GS
Part No.:
UWT0J471MNR1GS
Datasheet:
ShinYuaUWT0J471MNR1GS.pdf
Description:
CAP ALUM 470UF 20% 6.3V SMD
Capacitance:
470 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
6.3 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
1000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
210 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
315 mA @ 10 kHz
Size/Dimension:
0.315 Dia (8.00mm)
Height-Seated(Max):
0.394 (10.00mm)
SurfaceMountLandSize:
0.327 L x 0.327 W (8.30mm x 8.30mm)