Nichicon UWT1A470MCR1GB
UWT1A470MCR1GB
Part No.:
UWT1A470MCR1GB
Datasheet:
ShinYuaUWT1A470MCR1GB.pdf
Description:
CAP ALUM 47UF 20% 10V SMD
Capacitance:
47 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
10 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
1000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
46 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
69 mA @ 10 kHz
Size/Dimension:
0.248 Dia (6.30mm)
Height-Seated(Max):
0.213 (5.40mm)
SurfaceMountLandSize:
0.260 L x 0.260 W (6.60mm x 6.60mm)