Nichicon UWT1C100MCR1GB
UWT1C100MCR1GB
Part No.:
UWT1C100MCR1GB
Manufacturer:
Nichicon
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
ShinYuaUWT1C100MCR1GB.pdf
Description:
CAP ALUM 10UF 20% 16V SMD
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Series:
UWT
ProductStatus:
Obsolete
Capacitance:
10 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
16 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
1000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 105°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency:
18 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
27 mA @ 10 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
Size/Dimension:
0.157 Dia (4.00mm)
Height-Seated(Max):
0.213 (5.40mm)
SurfaceMountLandSize:
0.169 L x 0.169 W (4.30mm x 4.30mm)