Nichicon UWT1C100MCR2GB
UWT1C100MCR2GB
Part No.:
UWT1C100MCR2GB
Datasheet:
ShinYuaUWT1C100MCR2GB.pdf
Description:
CAP ALUM 10UF 20% 16V SMD
Capacitance:
10 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
16 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
1000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
14 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
21 mA @ 10 kHz
Size/Dimension:
0.118 Dia (3.00mm)
Height-Seated(Max):
0.213 (5.40mm)
SurfaceMountLandSize:
0.130 L x 0.130 W (3.30mm x 3.30mm)