Nichicon UWT1E151MNR1GS
UWT1E151MNR1GS
Part No.:
UWT1E151MNR1GS
Manufacturer:
Nichicon
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
ShinYuaUWT1E151MNR1GS.pdf
Description:
CAP ALUM 150UF 20% 25V SMD
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Series:
UWT
ProductStatus:
Obsolete
Capacitance:
150 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
25 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
1000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 105°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency:
140 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
210 mA @ 10 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
Size/Dimension:
0.315 Dia (8.00mm)
Height-Seated(Max):
0.394 (10.00mm)
SurfaceMountLandSize:
0.327 L x 0.327 W (8.30mm x 8.30mm)