Nichicon UWT1E470MCL6GS
UWT1E470MCL6GS
Part No.:
UWT1E470MCL6GS
Datasheet:
ShinYuaUWT1E470MCL6GS.pdf
Description:
CAP ALUM 47UF 20% 25V SMD
Packaging:
Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT)
ProductStatus:
Active
Capacitance:
47 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
25 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
1000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
59 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
88.5 mA @ 10 kHz
Size/Dimension:
0.248 Dia (6.30mm)
Height-Seated(Max):
0.228 (5.80mm)
SurfaceMountLandSize:
0.260 L x 0.260 W (6.60mm x 6.60mm)