Nichicon UWT1H151MNR1GS
UWT1H151MNR1GS
Part No.:
UWT1H151MNR1GS
Datasheet:
ShinYuaUWT1H151MNR1GS.pdf
Description:
CAP ALUM 150UF 20% 50V SMD
Capacitance:
150 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
50 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
1000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
180 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
270 mA @ 10 kHz
Size/Dimension:
0.394 Dia (10.00mm)
Height-Seated(Max):
0.394 (10.00mm)
SurfaceMountLandSize:
0.406 L x 0.406 W (10.30mm x 10.30mm)