Nichicon UWX0G220MCR2GB
UWX0G220MCR2GB
Part No.:
UWX0G220MCR2GB
Manufacturer:
Nichicon
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
ShinYuaUWX0G220MCR2GB.pdf
Description:
CAP ALUM 22UF 20% 4V SMD
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Series:
UWX
ProductStatus:
Obsolete
Capacitance:
22 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
4 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency:
19 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
28.5 mA @ 10 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
Size/Dimension:
0.118 Dia (3.00mm)
Height-Seated(Max):
0.213 (5.40mm)
SurfaceMountLandSize:
0.130 L x 0.130 W (3.30mm x 3.30mm)