Nichicon UWX0G470MCR1GB
UWX0G470MCR1GB
Part No.:
UWX0G470MCR1GB
Datasheet:
ShinYuaUWX0G470MCR1GB.pdf
Description:
CAP ALUM 47UF 20% 4V SMD
Packaging:
Tape & Reel (TR)
ProductStatus:
Obsolete
Capacitance:
47 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
4 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
33 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
49.5 mA @ 10 kHz
Size/Dimension:
0.157 Dia (4.00mm)
Height-Seated(Max):
0.213 (5.40mm)
SurfaceMountLandSize:
0.169 L x 0.169 W (4.30mm x 4.30mm)